Petak 10 Tra 2020
Izvještaj s tečaja "Zimska škola Planinarenja"

06. i 07.01.2012. /sub. - ned./ Ovaj vikend proveli smo u Karavankama gdje su polaznici tečaja "zimske škole planinarenja" pristupili ispitu. Ispit se sastojao iz praktičnih vještina i teorijskog znanja. Svi polaznici ostvarili su odlične rezultate na ispitu. Kako je to izgledalo možete pogledati OVDJE, a priču iz pera Miloša Bjelajca možete pročitati OVDJE.

10. i 11. prosinca 2011./sub.-ned./ Ovaj vikend proveli smo na Krvavcu, na skijalištu koje je bilo samo naše. Zbog nedostatka snijega nije još otvoreno za javnost, no nekoliko staza imale su 20-tak centimetara tehničkog snijega, kojeg su nabili ratraci, taman dovoljno za planiranu vježbu. Vježbalo se hodanje u derezama uz upotrebu cepina, zaustavljanje cepinom, hodanje s krpljama, hodanje u navezu, izvlačenje sistemom sv. bernard i naravno ponavljali su se čvorovi. Svi polaznici tečaja su brzo i s lakoćom usvajali nova znanja i vještine, a kako je to izgledalo možete pogledati u foto galeriji Kluba.

 04. prosinca 2011. /nedjelja/ polaznici tečaja popeli su se na vrh Storžič 2132m, Kamniško-Savinjske Alpe. Svi tečajci pokazali su odličnu kondicijsku spremnost što potvrđuju i slijedeći podaci: krenuli smo sa 753m/nm, savladali smo ukupnu visinsku razliku 2891m, dužina staze je bila 12,35 Km, vrijeme kretanja je bilo 04:15 sati. Više podataka možete pogledati OVDJE. Pred vrhom i na samom vrhu dočekalo nas je malo smrznutog snijega, sve to začinjeno ledenim vjetrom. Na usponu smo vježbali i hodanje u navezu, a kako je to izgledalo možete vidjeti OVDJE.

27. studenog 2011. /nedjelja/ počeo je tečaj "Zimska škola planinarenja". Tečaj je organizirao naš Klub u suradnji sa SAVEZOM GORSKIH VODIČA HRVATSKE. Prvi dan tečaja protekao je u opuštenoj i veseloj atmosferi, u prostorijama našeg Kluba. Tečaj je upisalo šest polaznika. Prvi dan tečaja polaznici tečaja  slušali su teoriju  iz slijedećih tema:

  Kakako se obući, odjeća i obuća za visoko gorje
•  Kokoja je potrebna tehnička oprema za kretanje u visokom gorju i kako ju koristit
•  Opasnosti u planini
•  Oprema za visokogorskiuspon
•  Snijeg, led, lavine (vrste, kvaliteta snijega, ispitivanja kvalitete snijega i snježnih padina, led i ledenjaci, ledene pukotine, prijelaz opasnog područja, opasnosti, prevencija i pomoć).
•  Navezi i kretanje, padovi i zaustavljanje
 
Praktično se uvježbavalo:
•  Čvorologija

 

•  Kako se sigurno kretati planinom u zimskim uvjetima (primjena cepina i dereza na raznim vrstama snijega i leda, penjanje i      Silaženje po zasnježenimpadinama, kretanje po grebenima i prijelaz snježnih streha, hodanje s krpljama).
 

Pogledali smo i dva dokumentarna:
 •  Lavine
 •  Uspon na AMA DABLAM 6812m (2006.)
 
U foto galeriji Kluba možete pogledati nekoliko fotografija s tečaja (ili OVDJE).
Tečaj u slici, autor: Marija Korotaj OVDJE
Tečaj je završio oko 18:00 sati, uz dogovor za slijedeći visokogorski izlet.
 
 

Događanja u Klubu

FILMSKE VEČERI I PREDAVANJA
01. srpnja 2013. s početkom u 20 sati
Projekcija slika i filma s ture po Crnoj Gori 21.-25.06.2013.
Predavač: Renato Milovski

NAJAVE EXPEDICIJA i PUTOVANJA ...

PUTOVANJE NA VRH  ...
Crna Gora: NP Durmitor - Bobotov kuk 2523m
21. - 25. lipnja 2013.                                      više ...
.
EXPEDICIJA:
1. Expedicija na Kilimanjaro 5895m
12. - 23. srpnja 2013.                                        više ...
.
PUTOVANJE NA VRH ...
Irska: Corran Tuathail 1041m
11. - 19. srpnja 2014.                                      više ...
.
EXPEDICIJA:
2. Expedicija na Kilimanjaro 5895m
11. - 24. srpnja 2014.                                      više ...
.
PUTOVANJE NA VRH ...
Makedonija: Golem Korab 2764m, Pelister 2601m
Grčka: Olimp - Mitikas 2918m
08. - 17. kolovoza 2014.                                    više ...
.
EXPEDICIJA:
Everest Base Camp trekking
Nepal
2015.                                                                     više ...

Iz arhiva Kluba

11.05.2013.
Održan tečaj na Okiću: "Vie Ferrate", slike s tečaja možete pogledati OVDJE, a kratki film OVDJE!
25.11.2012.
Povodom Dana Kluba izdali smo godišnjak o radu Kluba! Godišnjak u pdf-u možete preuzeti OVDJE! (13,7Mb/160 str.)
12. 11. 2012.
Održano predavanje o planinarskoj opremi Prezentaciju u PowerPoint-u možete pogledati OVDJE!
21.05.2012.
Održano predavanje "Planinarenje i zdravlje"
Prezentaciju s predavanja pogledate OVDJE!
16.04.2012.
Održano predavanje: "Estetika fotografije"
Prezentaciju s predavanja pogledajte OVDJE!
07.01.2012.
Završio tečaj: "Zimska škola planinarenja"
Izvještaj s tečaja možete pročitati OVDJE!
Tečaj u slici:  OVDJE